Süleyman Demir

Süleyman Demir

Süleyman Demir Sanayici, Araştırmacı www.suleymandemir.info

1979 yılında İstanbul’da doğdu. Orta ve lise öğrenimini Boğaziçi Lisesi’nde tamamladı. 1997 yılında girdiği İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bilim Tarihi Bölümü’nden 2001 yılında “Ahilerin Türk Kültür ve Bilim Hayatına Katkıları” tezini hazırlayarak mezun oldu. 2001 yılında uzun yıllar kurucusu olduğu Ahi Kültürünü Arş. ve Eğitim Vakfı’nın Başkanlığını yapmış olan babası rahmetli Galip Demir’e, akademik camia tarafından bugüne kadar Ahilik konusunda hazırlanmış en kapsamlı eserlerden biri olarak kabul edilen “Osmanlı Devleti’nin Kuruluşu ve Ahilik” isimli eserinin redaksiyonunda yardımcı olmuştur.

2002 yılından itibaren matbaacılık sektöründe Sade Ofset Matbaacılık Ltd.Şti.’nde sırasıyla üretim, grafik, muhasebe, kalite güvence birimlerinde çalışmış; aile şirketi olan firmada Genel Müdür Yardımcılığı ve İnsan Kaynakları Sorumluluğu görevine halen devam etmektedir.

2007 yılından itibaren Ahilik Haftası’nda (her yıl ekim ayının ikinci haftası) ahilik kültürü üzerine meslek liselerinde ve okullarda sunum ve konuşma yapmaktadır. T.C. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından 1-2 Ağustos 2008 tarihinde Sapanca’da düzenlenen Esnaf ve Sanatkarlar Stratejisi, Değişim, Dönüşüm, Destek Strateji ve Eylem Planı hazırlıkları kapsamında yapılan Arama Konferansı’na, 30-31 Mayıs 2009 tarihinde Kayseri’de düzenlenen Ahilik Çalıştayı’na Ahi Kült. Arş. ve Eğitim Vakfı’nı temsilen katılmıştır. Ahilik Vakfı – İstanbul Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen “Yüzyıllık Silsilede Yetişen Ahi Ustaları” çalışmasında matbaacılık sektörü juriliğini yapmıştır. 24-26 Eylül 2009 tarihinde Hollanda Lahey’de bulunan Hollanda Büyükelçiliği Diyanet İşleri Müsteşarlığı’na bağlı Ahi Evran Camisi tarafından tertiplenen Ahilik Anma Günü’nde Avrupa’da “Ahilik Kültürü” üzerine konferans vermiştir. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde Teknoloji ve Sanayi İktisadı Anabilim Dalı’na bağlı olarak Ahilik sisteminin güncel bir ekonomik model olarak çalışarak akademik camiaya daha yakından tanıtılması ve sanayici-akademisyen işbirliği ile bu konuda yapılacak çalışmaların daha çok teşvik edilebileceği gayesiyle yüksek lisans programına başlamıştır. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedintumblrmail